Historia Reiki

Historia Reiki


REI po japońsku oznacza wpływ ducha lub duszę, 

KI oznacza serce jako uczucie, otwarty umysł, energię wszechświata, energia życiowa przenikająca wszechświat.

Pierwsze wzmianki o Reiki odnaleziono w kulturze tybetańskiej około 3 tys. lat temu. Jednak zaniechano tej sztuki uzdrawiania przez prześladowania. Były one spowodowane przekonaniem, że to czarna magia, a mistrzów tej dziedziny prześladowano. Dopiero dr Mikao Usui (1865-1926), wędrując po świecie natrafił na Tybetańskie sutry, a w nich poznał znaki i symbole starodawnej sztuki, brakowało mu, jednak wtajemniczenia i nie potrafił się nimi posługiwać. Korzystając z różnych źródeł i studiując buddyjskie, tybetańskie oraz indyjskie stare pisma zgłębiał nauki, aż pewnego dnia w 1910 poczuł potrzebę oddania się medytacji. Udał się na Świętą Górę Kurama i odbył tam 21 dni postnej medytacji. 21-go dnia doznał oświecenia. Zrozumiał jak posługiwać się znakami i kiedy zszedł ze Świętej Góry miasto nawiedziła katastrofa naturalna, gdzie dr Usui zaczął uzdrawiać przez dotyk, nakładając ręce i przyczyniając się do cudownych uzdrowień. Początkowo uzdrawiał wszystkich, tych którzy go prosili i tych, którzy w niego nie wierzyli. Z przykrych doświadczeń wyciągnął wniosek, że terapia Reiki może być skuteczna tylko przy prawdziwej wymianie energii. 

Otworzył szkołę niedaleko Tokio, gdzie nauczał o 5 zasadach, znakach, pozycjach rąk oraz mantrach (kototamas). 

Po jego śmierci centrum wraz z odpowiedzialnością za przekazywanie tradycji przejął Chujiro Hajasi. Jego uczennicą była m.in. Hawano Takata, która na jego prośbę kontynuowała dzieło mistrza. Hawano Takata wtajemniczyła kolejnych mistrzów, a oni rozpowszechnili Reiki w Kanadzie i USA, skąd przywędrowało do Europy. Następczynią Hawano Takata została jej wnuczka Phyllis Lei Furumoto, która do chwili obecnej sprawuje pieczę nad Reiki. 

Obecnie sztuka znana jest na wszystkich kontynentach. Posługują się nią tysiące ludzi. W niektórych krajach, jak między innymi Kanadzie, czy Szwajcarii jest praktykowana w szpitalach.

5 Zasad Reiki

Jest to sztuka przynosząca szczęście, oraz cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości.

  • Kyō dake wa:
  • Okoru na,
  • Shinpai su na,
  • Kansha shite,
  • Gyō wo hakeme,
  • Hito ni shinsetsu ni.

Chociaż dzisiaj:

  • Nie złość się,
  • Nie martw się,
  • Bądź wdzięczny,
  • Pracuj wytrwale,
  • Bądź miły dla innych.

Dr Usui zaleca od rana do wieczora dla doskonalenia ducha i ciała modlić się cicho w myślach z rękoma złączonymi w pozycję Gasho. 

Pomimo iż wydają to się proste prawdy i nie wymagają tłumaczenia warto się nad nimi pochylić. 

Chociaż dzisiaj – to dziś jest najważniejsze. Ten właśnie moment. Zaczynając dzień od modlitwy otwieramy się na te prawdy. 

Bycie w tu i teraz pomagają praktyki medytacyjne. 

Nie złość się – złość jest potężną energią, która niszczy. Ta emocja pokazuje nam, że gdzieś są nasze niespełnione pragnienia. 

Nie obwiniaj się, zanim nie zrozumiesz, skąd pochodzi złość. Przyznaj się do niej i wybaczaj sobie. 

Nie martw się – strach przed nieznanym i smutek za tym co już minęło to wciąż życie w przyszłości lub przeszłości, nigdy w chwili obecnej. Ufaj i pozwól energii płynąć.

Bądź wdzięczny – Wszystko jest doświadczeniem i od nas zależy jak je odbieramy. Szanuj każdego, bo każdy niesie Ci lekcje. Wdzięczność to potężna energia. 

Pracuj wytrwale – bądź sobie wierny, jeśli sobie coś obiecałeś dotrzymuj słowa. Nigdy nie będziesz żałować, że robisz coś w zgodzie z własnym sumieniem. 

Bądź miły dla innych – nie zapominaj żyć, podnoś głowę i dostrzegaj innych.

Jeśli pragniesz doświadczyć Reiki na sobie zapoznaj się z ofertą.

ściskam Cię mocno
Dominika